Mcslift Asansör

Yük Asansörü

Yük asansörleri, konfor ve hızdan çok asansörün eşya ya da malzeme taşıma kapasitesi daha önemlidir. Çoğunlukla, depo, alışveriş merkezi, fabrika gibi yük taşıma işlerinin yoğun olduğu yapılarda kullanılmakta. Yük asansörü, fabrika, depo, mağaza gibi katlar arası yük ve eşya taşımada kullanılmakta. Kuyu tipi, seyir mesafesi gibi kriterlere göre hidrolik ya da elektrik motoru tahrikli olarak üretilebilirler.

Kullanım amacı ağır yük ve eşya taşıma olduğundan, kabin, kapı, makine-motor ve hidrolik ünite gibi komponentler, yük taşımaya ve ağır şartlar altında çalışmaya uygun şekilde tasarlanmalıdır. Bina tipi, kullanım amacı, bina trafik hesabı gibi teknik incelemeler sonucunda yapılacak projeye göre, 630 kg, 22.000 kg arasında yük taşıma kapasitesine, 0,25 m/s, 2,0 m/s arasında seyir hızına sahiptir.

Bu tip yük asansörlerinde tahrik sistemi makinalı veya hidrolik olarak tercih edilebilir. Taşıma kapasitesi 500 Kg ile 10.000 Kg arası çeşitli kapasitelerde mevcuttur.

Yük asansörlerinin, kullanım durumlarına göre pistonlu yük asansörü, halatlı yük asansörü, makaslı yük asansörü, rampalı yük asansörü olarak değişik modelleri bulunmaktadır.

Pistonlu yük asansörleri, genellikle 1 ile 9 metre seyir mesafesi olan ve 2.000 kg. Kadar taşıma kapasitesi bulunan asansör çeşididir.

Halatlı yük asansörleri, 10 ile 30 metre seyir mesafesi olan 10.000 kg. Kadar taşıma kapasitesi bulunan asansör çeşididir.

Makaslı yük asansörleri, taşıma kapasitesinin fazla olduğu ancak seyir mesafesinin az olduğu asansör çeşididir.

Rampalı yük asansörleri, genellikle dış ortamlarda kullanılmakta. Kullanım alanında tasarruf sağlamak amacı güden bir asansör çeşididir.

 

Önemli! Yük asansörünüzü mutlaka, yetkili asansör bakım firmaları tarafından periyodik ve genel asansör bakımı yaptırılmalıdır.

İnsan hayatı her şeyden önemli ve değerlidir.

Exit mobile version